… és mit csinál?
Mit csinál a közvetítő? – Ő készíti a hidakat azok között az emberek között, akik harcolnak és küzdenek egymással.
Röviden akár ezzel a mondattal meg is válaszoltam a címben feltett kérdést, de azért bemutatom részletesebben is a mediátori tevékenységet.
A mediátor, mediálni szavak alapja a mediare szó, melynek jelentései: középen állni, közvetíteni, egyeztetni, közbenjárni, békéltetni.
A mediátor a közvetítő a vitában álló felek között, mindkét fél érdekeit figyelembevéve, de középen álló félként segíti a különböző igények közelítését, egyezteti az érdekeiket egy olyan folyamatban, ahol a békés kommunikáció feltételei adottak. A folyamat célja olyan alternatív megoldási lehetőség(ek) találása a konfliktus rendezéséhez, amely mindkét félnek megfelel. A mediátort titoktartási kötelezettség köti.
Nem mediátor a bíró – soha nem feladat mediátorként eldönteni, hogy kinek van igaza, ki a hibás. A cél a megoldáskeresés.
Nem mediátor az ügyvéd – a mediátor nem egy ügyfél érdekeit képviseli, nem egy ügyfélnek akarja a legjobbat. A mediációs folyamatban a konfliktusban álló felek, maguk hoznak döntést, önként vállalják, hogy mit tesznek a megoldásért.
Legfontosabb területek egy vitában, ahol segít a mediáció:
- indulatok kordában tartásában
- problémák megfogalmazásában, egyéni érdekek tisztázásában
- kulturált, emberhez méltó viselkedés megőrzésében
- win-win helyzet elősegítésében (mindkét fél számára kielégítő a megoldás)
Mediáció alkalmazási területei:
Szinte minden vitás helyzet megoldásában segíthet.
- válási, gyermekelhelyezési mediáció
- párkapcsolati mediáció
- iskolai mediáció
- családi mediáció
- munkaügyi mediáció
- gazdasági mediáció
- egészségügyi mediáció
- büntetőjogi mediáció